تبلیغات
کارگروه قرآنی هم اندیشان مصحف نور - نکات برتر(طرح جامع قرآنی کوثر13-کتاب تفسیرهمراه 2)

کارگروه قرآنی هم اندیشان مصحف نور
 
(سوره طه/آیه 111)وَعَنَتِ الْوُجُوهُ لِلْحَیِّ الْقَیُّومِ ۖ وَقَدْ خَابَ مَنْ حَمَلَ ظُلْمًا ﴿١١١﴾

ترجمه: و همه چهره ها در برابر [خدای] زنده قائم به ذات خاضع و فروتن می شوند، و کسی که بار ظلم و ستمی با خود برداشت، مسلماً محروم و ناامید شود، ( 111 )

تحلیل:
1 - گناه ،بار سنگین بر دوش انسان است.لذتش لحظه ای اما عذاب و سختی آن دائمی است.(نازنین زهرا-شهر شیراز)
2 - رنگ رخساره خبر مید هد از سر درون.(فاطمه ابر قویی-دانشگاه فسا)
3 - قدرت درک عجز وناتوانی انسان در برابر عظمت خداوند به میزان معرفت وآگاهی انسان بستگی دارد،پیامبران به سبب همین آگاهی ،خشوع و خضوع بیشتری در برابر عظمت خداوند احساس می کنند. ودر مورد بقیه افراد ،در قیامت که پرده ها کنار می رود و انسان آگاهی بیشتری می یابد ،خشوع بیشتری دارد.(هاجر جوکار-دانشگاه فسا)


(سوره انبیا/آیه 22)وْ لوكَانَ فِیهِمَا آلِهَةٌ إِلَّا اللَّهُ لَفَسَدَتَا ۚ فَسُبْحَانَ اللَّهِ رَبِّ الْعَرْشِ عَمَّا یَصِفُونَ ﴿٢٢﴾

ترجمه: اگر در آسمان و زمین معبودانی جز خدا بود بی تردید آن دو تباه می شد؛ پس منزّه است خدای صاحب عرش از آنچه [او را به ناحق به آن] وصف می کنند. ( 22 )

تحلیل:عده ای از روی جهت خدایانی دیگر برای خدا شریک قرار می دهند ،درصورتی که عقا ثابت می کند که خداوند یکتاست چرا که در صورت وجود چند خدافنظام های متفاوتی از ارده هر کدام به وجود می آید و جهان بی نظم خواهد بود در حالی که ما یک نظم ثابت در جهان می بینیم. پس خالق آن فقط یک خدا میتواند باشد وآن خدای یکتاست.(هاجر جوکار-دانشگاه فسا)

(سوره انبیا/آیه 73)وَجَعَلْنَاهُمْ أَئِمَّةً یَهْدُونَ بِأَمْرِنَا وَأَوْحَیْنَا إِلَیْهِمْ فِعْلَ الْخَیْرَاتِ وَإِقَامَ الصَّلَاةِ وَإِیتَاءَ الزَّكَاةِ ۖ وَكَانُوا لَنَا عَابِدِینَ ﴿٧٣﴾
ترجمه:و آنان را پیشوایانی قرار دادیم که به فرمان ما [مردم را] هدایت می کردند، و انجام دادن کارهای نیک و برپا داشتن نماز و پرداخت زکات را به آنان وحی کردیم، و آنان فقط پرستش کنندگان ما بودند. ( 73 )

تحلیل:
1-امامت آخرین مرحله سیر تکامتی انسان است که به معنای رهبری همه جانبه ی مادی و معنوی ،ظاهری و باطنی ،جسمی و روحی است.(یا مهدی-شهر شیراز)

2-مقام امامت مقام تحقق بخشیدن به تمام برنامه ها ی الهی است.(فاطمه ابر قویی-دانشگاه فسا)

 
نکته مهم : در وجود آدمی میل های فراوان و متضادی هست که وجود وتغییر آنها مربوط به عالم تکوین است .امام با تصرف ودر میل ها وگرایش آدم باعث می شود زمینه حرکت برای انسان طبق هدایت تشریحی اساس تر شود.


(سوره حج /آیه 11) وَمِنَ النَّاسِ مَنْ یَعْبُدُ اللَّهَ عَلَىٰ حَرْفٍ ۖ فَإِنْ أَصَابَهُ خَیْرٌ اطْمَأَنَّ بِهِ ۖ وَإِنْ أَصَابَتْهُ فِتْنَةٌ انْقَلَبَ عَلَىٰ وَجْهِهِ خَسِرَ الدُّنْیَا وَالْآخِرَةَ ۚ ذَٰلِكَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِینُ ﴿١١﴾

ترجمه:و برخی از مردم اند که خدا را یک سویه [و بر پایه دست یابی به امور مادی] می پرستند، پس اگر خیری [چون ثروت، مقام و اولاد] به آنان برسد به آن آرامش یابند، و اگر بلایی [چون بیماری، تهیدستی و محرومیت از عناوین اجتماعی] به آنان برسد [از پرستش خدا] عقب گرد می کنند [و به بی دینی و ارتداد می گرایند]، دنیا و آخرت را از دست داده اند، و این است همان زیان آشکار. ( 11 )

تحلیل:
1-از آشکار ترین و بدترین انواع خسارت ها ،خسارت آخرت توام با خسارت دنیایی است.افراد سست ایمان وظاهر بین با هر حادثه افکار خود را تغییر می دهند ودر دینداری متزلزل هستند.(عروس قرآن -دانشگاه فسا)

2-فردی که عقیده ثابت ندارد،خدارابه شرط رسیدن نعمت عبادت می کند،اگر طبق عادت به نعمتی رسید مومن مانده وگرنه دین را رها می کند.(پیمان-دانشگاه فسا)

3-زیانکاران واقعی کسانی هستند که خدارا برای رسیدن نعمت ویا فقط در هنگام سختی ها یاد می کنند .بعضی ازافراد وقتی مشکلی دارندخدارا از صمیم قلب می خوانند وبعد از حل مشکلاتشان همه ی محبت خدا را فراموش کرده وحتی به خدا پشت می کنند.زیان کاران واقعی آنان هستند که نعمت و لقای خداوند را در سرای بقا ار دست می هند.(نازنین زهرا-شهر شیراز)


(سوره انبیا /آیه 105)وَلَقَدْ كَتَبْنَا فِی الزَّبُورِ مِنْ بَعْدِ الذِّكْرِ أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ ﴿١٠٥﴾

ترجمه:و همانا ما پس از تورات در زبور نوشتیم که زمین را بندگان شایسته ما به میراث می برند. ( 105 )

تحلیل:برخی ها میگن که دین از سیاست و حکومت جدا هست، با توجه به ""یرثها عبادی الصالحون""خداوند این نوید را به بندگان صالح می دهد که حکومت آخر الزمان به آنان خواهد رسید و  نشان می دهدکه حکومت نمی تواند  از دین جدا باشد"به گفته قرآن".(حمید صالحی-داشگاه فسا)


(سوره حج /آیه 41)الَّذِینَ إِنْ مَكَّنَّاهُمْ فِی الْأَرْضِ أَقَامُوا الصَّلَاةَ وَآتَوُا الزَّكَاةَ وَأَمَرُوا بِالْمَعْرُوفِ وَنَهَوْا عَنِ الْمُنْكَرِ ۗ وَلِلَّهِ عَاقِبَةُ الْأُمُورِ ﴿٤١﴾

ترجمه:همانان که اگر آنان را در زمین قدرت و تمکّن دهیم، نماز را برپا می دارند، و زکات می پردازند، و مردم را به کارهای پسندیده وا می دارند و از کارهای زشت بازمی دارند؛ و عاقبت همه کارها فقط در اختیار خداست. ( 41 )

تحلیل:
1-یاران حقیقی خدا هرگاه به قدرت برسند، با تمام توان خود در پی حفظ و گسترش دین و ارزش ها هستند. همچنین حاکمان دین باید به فکر ارتقای روحی و رشد معنوی جامعه باشند.(عروس قرآن-دانشگاه فسا)

2-این آیه از مجاهدان راه خدا تجلیل کرده و سیمای فرهنگی و اقتصادی جامعه دینی و برخی وضایف و رسالت آنان را به نصویر کشیده است. مهمترین ثمره حکومت صالحان ، احیای ارزش های دین مثل نماز ، زکات ، امر به معروف و نهی از منکر است . یاران راستین خدا اهل عمل هستند.(یاسین-دانشگاه فسا)

3-یاران خدا ، پس از قدرت یافتن به یک طاغوت مبدل نمی شوند ، بلکه ارتباطشان با خدا با محکم و با خلق خدا  نیز مستحکم نر می شود.چرا که نماز نشانه ی پیوند با خالق است و زکات رمزی برای پیوند با خلق  وامر به معروف و نهی از منکر ، پایه اساسی  ساختن یک جامعه ی سالم است.(فاطمه ابرقویی-دانشگاه فسا)


(سوره مومنون-آیه 29) وَقُلْ رَبِّ أَنْزِلْنِی مُنْزَلًا مُبَارَكًا وَأَنْتَ خَیْرُ الْمُنْزِلِینَ ﴿٢٩﴾

ترجمه: و بگو: پروردگارا! مرا در جایگاهی پرخیر و برکت فرود آور، که تو بهترین فرودآورندگانی. ( 29 )

تحلیل:حتی طلب کردن نیاز رو باید از خود خدا بیاموزیم ، ما نهایت نیازیم.(سابقات-دانشگاه فسا)

(سوره حج-آیه 58) وَالَّذِینَ هَاجَرُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ ثُمَّ قُتِلُوا أَوْ مَاتُوا لَیَرْزُقَنَّهُمُ اللَّهُ رِزْقًا حَسَنًا ۚ وَإِنَّ اللَّهَ لَهُوَ خَیْرُ الرَّازِقِینَ ﴿٥٨﴾
ترجمه: و کسانی که در راه خدا هجرت کرده سپس کشته شده یا مرده اند، به یقین خدا رزقی نیکو به آنان می دهد؛ و قطعاً خدا بهترین روزی دهندگان است. ( 58 )

تحلیل:پاداش هجرت در راه خدا : رزق حسن ، رزق کریم ، آمرزش گناه ، درجات بالا .(پیمان-دانشگاه فسا)

(سوره مومنون-آیه 100)لَعَلِّی أَعْمَلُ صَالِحًا فِیمَا تَرَكْتُ ۚ كَلَّا ۚ إِنَّهَا كَلِمَةٌ هُوَ قَائِلُهَا ۖ وَمِنْ وَرَائِهِمْ بَرْزَخٌ إِلَىٰ یَوْمِ یُبْعَثُونَ ﴿١٠٠﴾

ترجمه: امید است در [برابر] آنچه [از عمر، مال و ثروت در دنیا] واگذاشته ام کار شایسته ای انجام دهم. [به او می گویند:] این چنین نیست [که می گویی] بدون تردید این سخنی بی فایده است که او گوینده آن است، و پیش رویشان برزخی است تا روزی که برانگیخته می شوند. ( 100 )

تحلیل:گناهکاران پس از دیدن عذاب ، در هنگام مرگ و روز رستاخیز  تقاضای بازگشت می کنند ، که البته مبنای احساسی داره تا مبنای عقلی.(سابقات-دانشگاه فسا)

(سوره نور-آیه2) الزَّانِیَةُ وَالزَّانِی فَاجْلِدُوا كُلَّ وَاحِدٍ مِنْهُمَا مِائَةَ جَلْدَةٍ ۖ وَلَا تَأْخُذْكُمْ بِهِمَا رَأْفَةٌ فِی دِینِ اللَّهِ إِنْ كُنْتُمْ تُؤْمِنُونَ بِاللَّهِ وَالْیَوْمِ الْآخِرِ ۖ وَلْیَشْهَدْ عَذَابَهُمَا طَائِفَةٌ مِنَ الْمُؤْمِنِینَ ﴿٢﴾

ترجمه:به زن زناکار و مرد زناکار صد تازیانه بزنید، و اگر به خدا و روز قیامت ایمان دارید، نباید شما را در [اجرای] دین خدا درباره آن دو نفر دلسوزی و مهربانی بگیرد، و باید گروهی از مؤمنان، شاهد مجازات آن دو نفر باشند. ( 2 )

تحلیل:خداوند فرمان داده زن و مرد زنا کار را صد ضربه شلاق بزنند، و اگر کسی از روی دلسوزی حد الهی را کمتر کند او را نیز به جهنم می برند ، چون خداوند خود، از هر دلسوزی مهربان تر است. و اگر قانونی قرار داده حکمتی دارد که ما نمی دانیم .(هاجر جوکار-دانشگاه فسا)

(سوره نور-آیه31) وَقُلْ لِلْمُؤْمِنَاتِ یَغْضُضْنَ مِنْ أَبْصَارِهِنَّ وَیَحْفَظْنَ فُرُوجَهُنَّ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا مَا ظَهَرَ مِنْهَا ۖ وَلْیَضْرِبْنَ بِخُمُرِهِنَّ عَلَىٰ جُیُوبِهِنَّ ۖ وَلَا یُبْدِینَ زِینَتَهُنَّ إِلَّا لِبُعُولَتِهِنَّ أَوْ آبَائِهِنَّ أَوْ آبَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ أَبْنَائِهِنَّ أَوْ أَبْنَاءِ بُعُولَتِهِنَّ أَوْ إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی إِخْوَانِهِنَّ أَوْ بَنِی أَخَوَاتِهِنَّ أَوْ نِسَائِهِنَّ أَوْ مَا مَلَكَتْ أَیْمَانُهُنَّ أَوِ التَّابِعِینَ غَیْرِ أُولِی الْإِرْبَةِ مِنَ الرِّجَالِ أَوِ الطِّفْلِ الَّذِینَ لَمْ یَظْهَرُوا عَلَىٰ عَوْرَاتِ النِّسَاءِ ۖ وَلَا یَضْرِبْنَ بِأَرْجُلِهِنَّ لِیُعْلَمَ مَا یُخْفِینَ مِنْ زِینَتِهِنَّ ۚ وَتُوبُوا إِلَى اللَّهِ جَمِیعًا أَیُّهَ الْمُؤْمِنُونَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ ﴿٣١﴾

ترجمه:و به زنان باایمان بگو: چشمان خود را از آنچه حرام است فرو بندند، و شرمگاه خود را حفظ کنند، و زینت خود را [مانند لباس های زیبا، گوشواره و گردن بند] مگر مقداری که [طبیعتاً مانند انگشتر و حنا و سرمه، بر دست و صورت] پیداست [در برابر کسی] آشکار نکنند، و [برای پوشاندن گردن و سینه] مقنعه های خود را به روی گریبان هایشان بیندازند، و زینت خود را آشکار نکنند مگر برای شوهرانشان، یا پدرانشان، یا پدران شوهرانشان، یا پسرانشان، یا پسران شوهرانشان، یا برادرانشان، یا پسران برادرانشان، یا پسران خواهرانشان، یا زنان [هم کیش خود] شان، یا بردگان زر خریدشان، یا خدمتکارانشان از مردانی که ساده لوح و کم عقل اند و نیاز شهوانی حس نمی کنند، یا کودکانی که [به سنّ تمیز دادن خوب و بد نسبت به امیال جنسی] نرسیده اند. و زنان نباید پاهایشان را [هنگام راه رفتن آن گونه] به زمین بزنند تا آنچه از زینت هایشان پنهان می دارند [به وسیله نامحرمان] شناخته شود. و [شما] ای مؤمنان! همگی به سوی خدا بازگردید تا رستگار شوید. ( 31 )

تحلیل:
1-کسی که می خواهد حاکم بر غریزه باشد، باید چشمان خود را کنترل کند.(حق-شهر استهبان)

2-راه رفتن نیز حجابی دارد و آن ، حفظ خود از چشم ها و گوش های نا محرم است. چقدر زیباست خود را آنگونه بسازیم که پروردگارمان از ما می خواهد . زیباترین خواسته ، خواسته خداست و خواسته خداوند حفظ  زینت جانشینانش روی زمین است.(جانم فدای سیدعلی-دانشگاه فسا)

(سوره نور-آیه21)  الحزب36یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا تَتَّبِعُوا خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ ۚ وَمَنْ یَتَّبِعْ خُطُوَاتِ الشَّیْطَانِ فَإِنَّهُ یَأْمُرُ بِالْفَحْشَاءِ وَالْمُنْكَرِ ۚ وَلَوْلَا فَضْلُ اللَّهِ عَلَیْكُمْ وَرَحْمَتُهُ مَا زَكَىٰ مِنْكُمْ مِنْ أَحَدٍ أَبَدًا وَلَٰكِنَّ اللَّهَ یُزَكِّی مَنْ یَشَاءُ ۗ وَاللَّهُ سَمِیعٌ عَلِیمٌ ﴿٢١﴾

ترجمه:ای مؤمنان! از گام های شیطان پیروی نکنید؛ و هر که از گام های شیطان پیروی کند [هلاک می شود] زیرا شیطان به کار بسیار زشت و عمل ناپسند فرمان می دهد؛ و اگر فضل و رحمت خدا بر شما نبود، هرگز احدی از شما [از عقاید باطل و اعمال و اخلاق ناپسند] پاک نمی شد، ولی خدا هر که را بخواهد پاک می کند؛ و خدا شنوا و داناست. ( 21 )

تحلیل:
شیطان ما را قورباغه پز می کنه!! راست  نمیندازه تو آب داغ ، آب رو کم کم داغ می کنه، گرفتار میشیم بدون اینکه بدونیم از کی شروع شده.(سابقات-دانشگاه فسا)

(سوره نور-آیه 37) رِجَالٌ لَا تُلْهِیهِمْ تِجَارَةٌ وَلَا بَیْعٌ عَنْ ذِكْرِ اللَّهِ وَإِقَامِ الصَّلَاةِ وَإِیتَاءِ الزَّكَاةِ ۙ یَخَافُونَ یَوْمًا تَتَقَلَّبُ فِیهِ الْقُلُوبُ وَالْأَبْصَارُ ﴿٣٧﴾

ترجمه:مردانی که تجارت و داد و ستد آنان را از یاد خدا و برپا داشتن نماز و پرداخت زکات باز نمی دارد، [و] پیوسته از روزی که دل ها و دیده ها در آن زیر و رو می شود، می ترسند. ( 37 )

تحلیل:مسائل اقتصادی مثل آب زیر کشتی هستند که به رسیدن به هدف کمک می کنند ، ولی امان از روزی که این آب وارد کشتی شود.(سابقات-دانشگاه فسا)

(سوره فرقان-آیه52) فَلَا تُطِعِ الْكَافِرِینَ وَجَاهِدْهُمْ بِهِ جِهَادًا كَبِیرًا ﴿٥٢﴾

ترجمه:پس کافران را [که انتظار دارند از ابلاغ وحی باز ایستی،] فرمان مبر و به وسیله این [قرآن] با آنان جهاد [ی فرهنگی و تبلیغی] کن. ( 52 )

تحلیل:
1-با وجود آیه ای به این محکمی در قرآن چرا بعضیا پیشنهاد سازش با گروه 1+5  می کنند!؟، چون قرآن حقّه ، یا پشتوانه قرآن جهاد کنیم.(سابقات-دانشگاه فسا)

2-ما وقتی می توانیم برابر کفار ، مستقل و مقاوم و با صلابت یاشیم ، که متمر کز باشیم . یعنی اکنون که رهبری در وجود یک پیامبر متمرکز است ما نیرومندیم پس سازش مجاز نسیت.(عروس قرآن-دانشگاه فسا)
(سوره فرقان-آیه74) وَالَّذِینَ یَقُولُونَ رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّیَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْیُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَامًا ﴿٧٤﴾

ترجمه:و آنان که می گویند: پروردگارا! ما را از سوی همسران و فرزندانمان خوشدلی و خوشحالی بخش، و ما را پیشوای پرهیزکاران قرار ده. ( 74 )

تحلیل:
1-تشکیل خانواده و داشتن همسر و فرزند و دعا برای بدست آوردن آن ها مورد توجه اسلام است.(جواد امیری-دانشگاه فسا)

2-یکی از مزایای دعا اینه که وقتی دعایی میکنی ،آرمانی مشخص میکنی که تلاش و همت زیادی برای رسیدن به آن می طلبد.وچون به نیروی برتر خدا اعتماد کردی ،به پشتوانه حضورش به تلاش برای رسیدن به  آرمانهایت هرچند بزرگ باشند ادامه خواهی داد تا رستگار شوی.(الهه-دانشگاه زنجان)

(سوره قصص/آیه 5) وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّةً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ ﴿٥﴾

ترجمه:و ما می خواستیم به آنان که در آن سرزمین به ناتوانی و زبونی گرفته شده بودند، نعمت های باارزش دهیم، و آنان را پیشوایان مردم و وارثان [اموال، ثروت ها و سرزمین های فرعونیان] گردانیم. ( 5 )

تحلیل:روایتی از امام علی(ع)در تفسیر این آیه :این گروه آل محمد(ص)هستند.خداوند مهدی آن ها را بعد از زحمت وفشاری که بر آنها وارد می شود ،بر می انگیزد وبه آنها عزت می دهد و دشمنانشان را ذلیل می کند. «تفسیر نمونه،ج16،ص15»(فاطمه ابر قویی-دانشگاه فسا)

(سوره بقره آیه 204) وَمِنَ النَّاسِ مَنْ یُعْجِبُكَ قَوْلُهُ فِی الْحَیَاةِ الدُّنْیَا وَیُشْهِدُ اللَّهَ عَلَىٰ مَا فِی قَلْبِهِ وَهُوَ أَلَدُّ الْخِصَامِ ﴿٢٠٤﴾

ترجمه: و از مردم کسی است که گفتارش در زندگی دنیا تو را خوش آید، و [برای اینکه چنین وانمود کند که زبانش با دلش یکی است] خدا را بر آنچه در دل دارد شاهد می گیرد، در حالی که سرسخت ترین دشمنان است. ( 204 )

تحلیل:بدترین دشمن خدا کسی است که به اینکه کار نادرستی انجام می دهد ، ولی برای رسیدن به مال دنیا ، خدا را به درستی کار خود گواه می گیرد(مربوط یه معامله هایست که کالای نا مرغوی را به جای کالای مرغوب می فروشند و برای انجام شدن معامله خود قسم دروغ هم یاد می کنند)(هاجر جوکار-دانشگاه فسا)

(سوره مریم-آیه59) ثلاثه ارباع  الحزب31فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ ۖ فَسَوْفَ یَلْقَوْنَ غَیًّا ﴿٥٩﴾

ترجمه:سپس بعد از آنان نسلی جایگزین [آنان] شد که نماز را ضایع کردند و از شهوات پیروی نمودند؛ پس [کیفر] گمراهی خود را [که عذابی دردناک است] خواهند دید. ( 59 )

تحلیل:این که پدران و مادران ما چطور بوده اند به خودشون مربوطه، ما رو تو گور خودمون می خوابونن.(سابقات-دانشگاه فسا)

(سوره طه-آیه 14) إِنَّنِی أَنَا اللَّهُ لَا إِلَٰهَ إِلَّا أَنَا فَاعْبُدْنِی وَأَقِمِ الصَّلَاةَ لِذِكْرِی ﴿١٤﴾

ترجمه: همانا! من خدایم که جز من معبودی نیست، پس مرا بپرست و نماز را برای یاد من برپا دار. ( 14 )

تحلیل:اول با نماز یاد خدا رو ملکه روحمون می کنیم،بعد به سایر احکام می پردازیم. مثل آتش نشانی که ایمنی خودشو حفظ می کند، بعد بقیه رو نجات میده.(سابقات- دانشگاه فسا)
(سوره مریم-آیه 96) إِنَّ الَّذِینَ آمَنُوا وَعَمِلُوا الصَّالِحَاتِ سَیَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمَٰنُ وُدًّا ﴿٩٦﴾

ترجمه:قطعاً کسانی که ایمان آورده و کارهای شایسته انجام داده اند، به زودی [خدای] رحمان برای آنان [در دل ها] محبتی قرار خواهد داد. ( 96 )

تحلیل:به جای بدست آوردن دل این همه انسان با سلیقه های متفاوت، دل خدا رو بدست بیاریم که خودش محبوبمون می کنه.(سابقات- دانشگاه فسا)

(سوره مریم-آیه 59) فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضَاعُوا الصَّلَاةَ وَاتَّبَعُوا الشَّهَوَاتِ ۖ فَسَوْفَ یَلْقَوْنَ غَیًّا ﴿٥٩﴾

ترجمه:سپس بعد از آنان نسلی جایگزین [آنان] شد که نماز را ضایع کردند و از شهوات پیروی نمودند؛ پس [کیفر] گمراهی خود را [که عذابی دردناک است] خواهند دید. ( 59 )

تحلیل:
1-نماز ستون دین است و به هیچ عنوان از گردن مومن ساقط نمی شود و باید آن را به پا داشت.بی توجهی به نماز و پیروی از شهوات که یکی از پیامدهای غفلت از نماز است، باعث گرفتار شدن انسان در عذاب می شود.(حبیب آسی -شهر شیراز)

2-رابطه انسان و نماز، یک رابطه دو طرفه است. اگر انسان به حفظ نماز و فهم و اقامه آن کوشا باشد، این عمل خودش سبب میشه از انحراف و شهوت پرستی در امان باشه و به راه درست هدایت بشه.(الهه واثقی-دانشگاه زنجان)

(سوره توبه-آیه 112) التَّائِبُونَ الْعَابِدُونَ الْحَامِدُونَ السَّائِحُونَ الرَّاكِعُونَ السَّاجِدُونَ الْآمِرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَالنَّاهُونَ عَنِ الْمُنْكَرِ وَالْحَافِظُونَ لِحُدُودِ اللَّهِ ۗ وَبَشِّرِ الْمُؤْمِنِینَ ﴿١١٢﴾

ترجمه:[آن مؤمنان، همان] توبه کنندگان، عبادت کنندگان، سپاس گزاران، روزه داران، رکوع کنندگان، سجده کنندگان، فرمان دهندگان به معروف و بازدارندگان از منکر و پاسداران حدود و مقرّرات خدایند؛ و مؤمنان را [به رحمت و رضوان خدا] مژده ده. ( 112 )

تحلیل:حفظ همه حدود و احکام الهی واجب است.چنان که خداوند مومنان را با وصف حافظان حدود الهی ستوده است.(فاطمه طاووسی-شهر شیراز)

(سوره بقره-آیه 148) وَلِكُلٍّ وِجْهَةٌ هُوَ مُوَلِّیهَا ۖ فَاسْتَبِقُوا الْخَیْرَاتِ ۚ أَیْنَ مَا تَكُونُوا یَأْتِ بِكُمُ اللَّهُ جَمِیعًا ۚ إِنَّ اللَّهَ عَلَىٰ كُلِّ شَیْءٍ قَدِیرٌ ﴿١٤٨﴾

ترجمه:برای هر گروهی قبله ای است که خدا گرداننده روی آن گروه به آن قبله است؛ پس [درباره قبله، نزاع و کشمکش نکنید و به جای بحث و گفتگو] به جانب نیکی ها و کارهای خیر پیشی جویید. خدا همه شما را هر جا که باشید [به صحرای محشر] می آورد؛ مسلماً خدا بر هر کاری تواناست. ( 148 )

تحلیل:خداوند می فر ماید:بشتابید به سوی خیرات که همه شما را در محشر جمع خواهم کرد. از کلمه شتاب می توان فهمید که هر آن ممکن است مرگ انسان فرا برسد و فرصت جمع آوری خیرات را از دست بدهد، به همین دلیل باید در جمع آوری نیکی ها شتاب کرد. (هاجر جوکار-دانشگاه فسا)

(سوره عنکبوت-آیه51) أَوَلَمْ یَكْفِهِمْ أَنَّا أَنْزَلْنَا عَلَیْكَ الْكِتَابَ یُتْلَىٰ عَلَیْهِمْ ۚ إِنَّ فِی ذَٰلِكَ لَرَحْمَةً وَذِكْرَىٰ لِقَوْمٍ یُؤْمِنُونَ ﴿٥١﴾

ترجمه:
آیا [در قرآن عیب و نقصی می یابند؟ و] برای آنان کافی نبوده است که ما این کتاب را که [همواره] بر آنان خوانده می شود بر تو نازل کردیم؟! همانا در این کتاب رحمتی است [ویژه و مایه یادآوری] و پندی برای مردمی که ایمان می آورند. ( 51 )

تحلیل:قرآن هم معجزه است و هم برنامه کامل زندگی و مایه رحمت و دوری از غفلت. قرآن رشته محکم و استواری است که هرگز نخواهد گسست. پس به آن چنگ زنیم که نجات دهنده و کفایت کننده برای خواستاران معجزه است.(نازنین زهرا-شهر شیراز)طبقه بندی: نکات قرآنی اعضاء، 
برچسب ها: سوره حج، سوره نور، سوره مریم، سوره مومنون، سوره بقره، سوره طه، سوره فرقان،  
نوشته شده در تاریخ پنجشنبه 29 فروردین 1392 توسط . admin